Dusigrosz w podróży – Krzysztof Makarewicz o tym, jak tanio zorganizować sobie wakacje!


DUSIGROSZ W PODRÓŻY…

 

Każdy z nas ma od czasu do czasu okazję usłyszeć o tym, jak ktoś z naszych bliskich, znajomych czy kolegów z pracy chwali się upolowaniem super okazji podróżniczej. I chociaż pieśnią przeszłości są bilety lotnicze za 1 zł w obie strony, to faktycznie tanie podróżowanie jest możliwe. Zapraszam do lektury subiektywnego poradnika podróżniczego dusigrosza, którym – jako kilkuletni już mieszkaniec pięknego Krakowa – z dumą siebie określę.

Tanie linie, które zadomowiły się już na dobre w Europie, zmieniły zasadniczo postrzeganie transportu lotniczego przez tzw. statystycznych Kowalskich. Trzeba zauważyć, że uczyniwszy dostępnym ten środek transportu, jednocześnie odarły go w dużej części z jego romantycznej wyjątkowości. Jeszcze 20 lat temu podróż samolotem, poza nieuniknionym odchudzeniem portfela, była niczym przygoda. Poczucie elitarności, czy rozbudowany serwis pokładowy stanowiły nawet w klasie ekonomicznej namiastkę luksusu. Dziś samolot konkurując z autobusem, czy pociągiem – ceną, niejednokrotnie jest w stanie zaoferować komfort na jedynie zbliżonym, jeśli nie niższym poziomie. Przepełnione porty lotnicze jak centra logistyczne przesyłają pasażerów niczym paczki, z punktu A do punktu B. Jednocześnie dla mnie każdy lot to nadal przygoda. Zrozumienie fizyki, która dźwiga kilkadziesiąt, czy kilkaset ton w górę bez lin i przekładni, nie odbiera mi przyjemności, jaką daje każde oderwanie się kół od pasa startowego.

KIERUNKI

Dokąd można polecieć tanio? Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od definicji „taniości”. Jeśli zdefiniujemy ją jedynie jako wartość bezwzględną wyrażoną w złotówkach o mocno okrojonej liczbie i nominale cyfr, lista dostępnych kierunków będzie niezbyt długa. Najłatwiej znaleźć lot za kilkadziesiąt złotych np. do Skandynawii, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Jednak dobrze szukając możemy upolować taką cenę również na innych trasach. I tu zapewne w Twojej głowie pojawia się pytanie: Jak polować? Systemy rezerwacyjne linii lotniczych to potężne narzędzia oparte o rozbudowane algorytmy. Badają nasze zachowania i na tej podstawie maksymalizują wykorzystanie wolnych miejsc w samolocie przy maksymalnej akceptowanej cenie. W tym przypadku system nie działa jak u dużego, działającego w Polsce, przewoźnika autobusowego. Nie znajdziemy tu puli biletów w najniższej, gwarantowanej cenie zaraz po uruchomieniu sprzedaży nowego sezonu czy kierunku. W przypadku niewymagających nazwania dwóch największych tanich linii operujących z Polski, najlepiej korzystać z kalendarzy cen, które bez większego kłopotu można znaleźć na stronie przewoźnika. Zazwyczaj między 6 a 2 miesiącem przed wylotem ceny okresowo mogą osiągać minima. To, że bilet wczoraj był tańszy niż dziś nie oznacza, że jutro nie będzie jeszcze tańszy. Nawet dzień tygodnia, w którym kupujesz może mieć znaczenie. Podobno we wtorki jest taniej niż w inne dni tygodnia, a szczególnie w weekend. Prześledź, jak kształtują się ceny na danym kierunku, aby wiedzieć poniżej jakiego progu przewoźnik raczej nie zejdzie.

TANIO

Definiując „tanio” w odniesieniu do przeciętnych cen na danym kierunku, otwieramy przed sobą cały Świat. I tak nierzadko możemy polecieć z Polski do USA za mniej niż 1500 zł, do Japonii za 1300, czy do Dubaju za 500. Rozpoczynając podróż z innego Państwa w Europie mamy szansę na przeloty jeszcze tańsze np. USA, Karaiby, Kenia czy Indie za mniej niż 1000 zł. Tu najlepsze rezultaty moim zdaniem osiągniesz korzystając w popularnych już w Polsce serwisów internetowych zajmujących się tanimi lotami. Jeśli korzystasz z Facebooka koniecznie polub ich strony, a na Twoją tablicę trafią prawdziwe okazje cenowe. Jeśli nie korzystasz – zacznij. Naprawdę warto, ponieważ w tym przypadku czas gra największą rolę. Jeśli na daleki kierunek pojawia się nieprzyzwoicie tania oferta, to z pewnością jest ona mocno ograniczona ilościowo. Szybka decyzja i nieomal natychmiastowy zakup to najlepszy sposób, aby nie odchorowywać utraconych okazji.

OKAZJE LOTNICZE

Skąd się biorą okazje lotnicze? Wyjątkowo tanie bilety mogą wynikać z błędów cenowych, ale również z polityki przewoźnika, który na przykład nie chcąc psuć rynku w jednym kraju dopełnia samolot biletami sprzedanymi taniej dla klientów z innego. I tak zdarzyło mi się bardzo tanio lecieć z Oslo brytyjską linią do Meksyku dzięki biletom kupionym na polskiej stronie. Francuską linią z Polski do Indii dzięki biletom kupionym na stronie indyjskiej. Czy Turecką linią również z Polski do Japonii, dzięki biletom kupionym na stronie dedykowanej Japończykom. W tym ostatnim przypadku oferta, zapewne nieprzypadkowo, zbiegła się z ogłoszeniem lotów do Tokio przez naszego narodowego przewoźnika. Co ciekawe, te same bilety sprawdzane z innych stron, jak przykładowo własna strona przewoźnika, mogą być znacząco droższe. W ostatnim przypadku różnica była ponad dwukrotna.

 

 

ELASTYCZNOŚĆ

W tanim podróżowaniu najważniejsza jest elastyczność. Jeśli masz określony kierunek i bardzo konkretny termin planowanego wyjazdu pozostaje czekać na okazję. Dlatego proponuję zrobić listę przynajmniej 5 wymarzonych kierunków, zarezerwować sobie kilka, kilkanaście dni urlopu i śledzić wcześniej wspomniane portale. Wcześniej czy później otworzysz Facebooka, maila czy stronę www i twój kierunek będzie w okazyjnej cenie. Jeśli zakup jest z dużym wyprzedzeniem Szef z pewnością zrozumie, że takiej okazji nie można było przeoczyć. Jednocześnie „tanio” często oznacza poza polskimi sezonami urlopowymi, co znacząco ułatwia dogadanie się z przełożonym w temacie urlopu.

SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA

Jak już wspomniałem bardzo ważne jest szybkie działanie. Jeśli cena jest bardzo atrakcyjna a kierunek z listy wymarzonych – działaj. Lubię podróżować w grupie i często w takiej sytuacji obdzwaniam przyjaciół, aby zaproponować wspólny wyjazd. Bardzo często słyszę wtedy „do kiedy mogę się zastanowić?”. Otóż odpowiedź jest taka, że nie ma czasu na długie rozważania. Inni ludzie też widzą tę cenę. Bilety mogą się wyprzedać bądź przewoźnik może naprawić błąd cenowy, a Tobie pozostanie smak utraconej przygody. Nie zapomnij jednak o sprawdzeniu opłacalności a właściwie racjonalności połączenia. Sprawdź, ile będzie kosztował dolot w tym terminie do lotniska startu i powrót z miejsca przylotu do Europy. Popatrz na godziny, jeśli bowiem np. wylot jest poranny, to musisz polecieć dzień wcześniej. Nie każdy stworzony jest do noclegów na lotnisku, a te różnią się między sobą mocno komfortem takich pobytów. W Internecie łatwo sprawdzić jak przyjazne nocującym jest lotnisko. Innym elementem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest ryzyko opóźnienia lub odwołania lotu, którym zamierzasz dotrzeć do lotniska wylotu w docelowym kierunku. Jeśli wszystkie odcinki podróży znajdują się na jednym bilecie – chociaż niekoniecznie muszą być realizowane przez jedną linię lotniczą – to przewoźnik jest odpowiedzialny za dowiezienie Cię do celu. W razie opóźnienia jednego z lotów, a w ślad za tym spóźnienia na kolejny, Twój bilet zostanie przebukowany na inny lot. W sytuacji kupowania biletów osobno ryzyko jest po Twojej stronie i chociaż duże opóźnienia lub odwołania lotów to margines należy o tym pamiętać. Ja, aby uniknąć przykrych niespodzianek, zazwyczaj łączę daleki wyjazd z krótkim pobytem w mieście wylotu. I tak już w styczniu spędzę 1,5 dnia w zawsze wartej odwiedzenia Barcelonie, aby bezstresowo wylecieć z niej na Dominikanę. Koszt lotów 880 zł + 200 zł dolot z Krakowa. Przy takiej cenie nawet dodanie kosztu noclegu nie spowoduje nieracjonalności tego połączenia.

 

 

O CZYM NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ

Pamiętaj, aby sprawdzić wymagania wizowe, także w miejscach przesiadek. W niektórych krajach nawet sam pobyt na lotnisku transferowym wymaga posiada ważnej wizy. Sprawdź także swój paszport, czy jego ważność jest zgodna z wymaganiami danego kraju. Upewnij się czy dany kraj wymaga szczepień na którąś z chorób zakaźnych, a jeśli tak to, czy masz wystarczająco dużo czasu na ich wykonanie. Przygotuj się na podróż pamiętając o klimacie i pogodzie we wszystkich miejscach, w jakich będziesz po drodze. Jeśli czeka Cię długie oczekiwanie na lotnisku pośrednim warto zabrać lekką poduszkę i kocyk.

Zwróć uwagę co zawiera taryfa, jaką wybrałeś. Coraz popularniejsze stają się bowiem tanie taryfy typu basic. Taka taryfa może zawierać sam przelot. Niby właśnie o to chodzi, jednak czy podróż bez bagażu rejestrowanego, posiłku na pokładzie a nawet wypożyczenia słuchawek, poduszki i koca na długiej trasie jest dla Ciebie? Jeśli lecisz na krótko, nie zamierzasz kupować dużych, ciężkich czy płynnych pamiątek nie powinno być problemu z bagażem.

NA KONIEC

Kiedy bilety są już kupione czas na zaplanowanie pobytu. Zacznij od tego co chcesz robić na miejscu. Zwiedzanie, odpoczynek czy łączone aktywności. Ustal wstępny szkic miejsc, w których chcesz się zatrzymać. Oczywiście znam osoby podróżujące bez planu i doskonale się w takiej sytuacji odnajdujące. Ja jednak uwielbiam „zaplanowaną spontaniczność” dlatego jeszcze przed wyjazdem planuję wszystko skrupulatnie. Działając w podobny sposób do zaplanowania lub zarezerwowania masz m.in. transfery i noclegi. Ale o tym innym razem. Przyjemności z podróżowania życzę!

 


 

 

 

 

 

 

AUTOR – KRZYSZTOF MAKAREWICZ

Menadżer, trener, agent turystyczny, ale w pierwszej linii miłośnik podróżowania. Zafascynowany Światem, kulturami i ludźmi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego przez wiele lat pracujący dla dużych banków, od pewnego czasu realizujący się poza nimi m.in. współpracując z firmą Travelshops. Żyje szybko i wciąż szuka nowych pomysłów na samorealizację. Najlepiej odpoczywa daleko od domu. Kocha samoloty, a na lotnisku czuje się jak u siebie.

Jeśli chcesz skontaktować się z Krzysztofem, wykorzystaj adres e-mail: krzysztof.makarewicz@travelshops.eu