Jakie korzyści daje przedsiębiorcom monitorowanie rynku i konkurencji? Dzisiaj o tym Joanna Żukowska.


JAKIE KORZYŚCI DAJE PRZEDSIĘBIORCOM MONITOROWANIE RYNKU I KONKURENCJI?

 

Często słyszę od polskich przedsiębiorców: Co nas obchodzi konkurencja? Co nas obchodzi rynek? Jesteśmy najlepsi. Nasze produkty, nasza marka są bezkonkurencyjne.

Takie wypowiedzi padają z ust zarówno młodych prezesów spółek, jak i tych z naprawdę dużym doświadczeniem, którzy od wielu lat prowadzą swoje firmy.

Czy faktycznie powinniśmy rozwijać swoje przedsiębiorstwo nie patrząc na to, co się dzieje z jego otoczeniem rynkowym?

Obecnie świat zmienia się bardzo dynamicznie, znacznie szybciej niż 10-15 lat temu. Intensywnie zmienia się też nasze otoczenie rynkowe, czyli m.in. upodobania klientów, dostęp do pośredników czy dostawców, kanały dystrybucji, działania konkurencji.

Firma, która chce osiągnąć sukces rynkowy lub też osiągnęła go i chce iść dalej, rozwijać się, powinna mieć na uwadze, że nie działa w odosobnieniu.

PRZYKŁAD:

Firma X, jeden z największych producentów w Polsce w swojej branży, przez ponad 20 lat była monopolistą na rynku polskim.

Firma uważa się za bardzo innowacyjną, zaawansowaną technologicznie. Dba o to, by mieć najnowszy park maszynowy. Rozwija również sprzedaż na rynki zagraniczne. Bywa na targach i konferencjach branżowych, skąd czerpie wiedzę o nowinkach w branży. Nagle okazuje się, że Firma X zaczyna tracić klientów. Powód jest prosty, na rynek polski wszedł duży zagraniczny koncern z bardziej nowoczesną ofertą produktową oraz skuteczną strategią marketingową, który przyciąga do siebie klientów Firmy X.

 

Jak to się stało, że „pojawił się nagle” taki konkurent i odbiera Firmie X klientów?

Niestety, nie stało się to nagle. Zagraniczny konkurent od jakiegoś czasu przyglądał się danej branży w Polsce, określił bariery wejścia i wielkość rynku, pozyskał informacje o największych firmach działających na nim, ich produktach, cenach tych produktów, kanałach dystrybucji, możliwych partnerstwach, przeprowadził badania na wybranej grupie klientów w kierunku dokładnego określenia ich potrzeb, by móc jak najlepiej dostosować do nich swoją ofertę. Koncern pilnie „odrobił pracę domową” ze znajomości danego rynku i dzięki temu bardzo sprawnie się teraz po nim porusza.

Gdyby nasza Firma X bacznie obserwowała swoje otoczenie rynkowe, to przygotowałaby się na pojawienie konkurencji i nie byłoby to dla niej aż tak dotkliwe. Prognozowanie ruchów konkurencji, przygotowywanie rozwiązań na wypadek ich wystąpienia, pomogłoby jej przetrwać i dało szansę na dalszy rozwój.

Monitorując rynek i działania konkurencji mogłaby na przykład podjąć następujące działania:
  1. Inwestować nie tylko w nowe maszyny, ale również w marketing. Stworzyć strategię marketingową i ją realizować.
  2. Zwiększyć skalę działania, szybciej i skuteczniej pozyskiwać kolejne rynki zagraniczne.
  3. Postawić na jakość produktów i obsługi. Realizować zamówienia swoich klientów na najwyższym poziomie.
  4. Zbudować wokół marki sieci usług dodatkowych.
  5. Stworzyć wokół marki społeczności.
  6. Stale budować lojalność klientów wobec własnej marki.

Monitoring rynku i konkurencji pomógłby Firmie X między innymi:

  1. w wyznaczeniu celu, na którym powinna się skupić
  2. w opracowaniu rentownych produktów.

Rozpoznanie branży i konkurencji to warunek konieczny sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa.

Jak możemy monitorować rynek i konkurencję?

W dzisiejszych czasach możliwości jest wiele, od samodzielnego monitorowania informacji w sieci po skorzystanie z usług firm monitorujących media czy wywiadowni gospodarczych, albo pozyskiwanie ich od instytutów/agencji badawczych. Wachlarz narzędzi jest naprawdę duży. Trzeba tylko po nie sięgnąć.

Ale o tym następnym razem!

 


 

 

 

 

 

AUTORKA: JOANNA ŻUKOWSKA

Skuteczna liderka z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, w budowaniu firm i efektywnych zespołów oraz zarządzaniu nimi. Pionierka na polskim rynku prasy cyfrowej. Razem ze swoim zespołem stworzyła pierwszą w Polsce platformę internetową z prasą cyfrową oraz pierwsze aplikacje mobilne do czytania e-wydań. Pasjonatka rozwoju, niestandardowych rozwiązań, nisz rynkowych, nowych możliwości, zmian i nowych technologii. Uwielbia pracę z zaangażowanymi ludźmi, dzielenie się wiedzą i budowanie długotrwałych relacji biznesowych. Jako wolontariusz angażuje się w prace organizacji pozarządowych. W wolnych chwilach zwiedza Amerykę Południową lub wypoczywa na wyspach Morza Śródziemnego.