Zaplanowana spontaniczność wg Krzysztofa Makarewicza.


ZAPLANOWANA SPONTANICZNOŚĆ – CZYLI MÓJ SPOSÓB NA SPOKOJNĄ GŁOWĘ W PODRÓŻY.

 

W poprzednim artykule opisałem jak skutecznie szukać tanich biletów lotniczych. Kiedy bilet jest już zakupiony swoją uwagę koncentruję na szczegółowym zaplanowaniu podróży. Nikomu nie narzucam podobnego działania i faktycznie nie jest ono zbyt romantyczne, pozwala mi jednak zrelaksować się przed wyjazdem i nie stresować za bardzo w jego trakcie.

Zatem do dzieła.

Krok 1. Wstępne przygotowanie.

Na wstępie zakładam dokument w arkuszu kalkulacyjnym, który pozwala na sprawne zaplanowanie kolejnych elementów tej układanki. Jednocześnie jako narzędzie do tego stworzone pozwala na kontrolę budżetu całego wyjazdu. Nie po to bowiem czekaliśmy na okazyjne bilety, aby teraz wydać górę pieniędzy w czasie pobytu. Jednocześnie jeśli jesteś organizatorem wyjazdu spodziewaj się wielokrotnych pytań o jego szczegóły Udostępnienie planu poprawia komfort wszystkim. Wszak każdy lubi wiedzieć, co się będzie działo po kolei.

Krok 2. Plan podróży.

Czas na zrobienie rekonesansu co warto lub wręcz trzeba zobaczyć. Pomoc znajdziesz w przewodnikach i Internecie. W tym ostatnim szczególnie polecam posiłkowanie się blogami osób podróżujących. Często znajdziesz tam nieoczywiste miejsca, urocze nieodkryte przez turystów zakątki, wyjątkowe restauracje czy miejsca na nocleg warte Twojej uwagi. Zrób listę pamiętając o zapisaniu opisu miejsca. Nanieś wszystkie punkty na mapę np. przy użyciu Google Maps. Pozwoli Ci to ogarnąć potencjalną trasę a niejednokrotnie wyeliminować miejsca, których odwiedzenie zajmie  zbyt dużo czasu lub pieniędzy, w stosunku do ich atrakcyjności. W pierwszym etapie robię listę maksimum, trochę tak jakbym już nigdy nie miał odwiedzić danego regionu. Świat jest wielki a liczba miejsc do odwiedzenia długa. Na podstawie zgromadzonych danych zbuduj plan podróży wpisując miejscowości, w których chcesz nocować. Na tym kroku trzeba już również wiedzieć, czy chcesz tylko zwiedzać i każdy dzień w praktyce możesz zaczynać w innym miejscu. A może Twoja podróż to głównie błogi wypoczynek? W tym wypadku zdecydowanie polecam skorzystanie z gotowych produktów biur podróży, zawierających przelot, transfer i zakwaterowanie w jednym.Krok 3. Noclegi.

Noclegi to zamiennie pierwszy albo drugi obok przelotu pod względem kosztów element do zaplanowania. W tym przypadku wybór jest największy. Pod praktycznie każdą szerokością geograficzną znajdziesz zarówno noclegi bardzo tanie, jak i ekskluzywne, drogie hotele. To co wybierzesz zależy od twoich oczekiwań, możliwości budżetowych i akceptacji dla oferowanych warunków. Do wyboru masz hotele, hostele, ale również coraz bardziej popularne apartamenty czy pokoje w prywatnych domach. Serwisów rezerwacyjnych jest bardzo dużo. Sam zdecyduj, która wyszukiwarka jest dla Ciebie najlepsza. Właściwie wszystkie serwisy oferują informację o tym, jak dane miejsce jest oceniane przez gości. Pamiętaj, że oceny traktować należy jedynie jako przesłankę. Duża ilość ocen powinna gwarantować wiarygodną średnią ocenę, jednak nigdy nie ma 100% pewności. Pamiętaj, że hotele starzeją się i doskonała ocena wystawiona 5 lat temu może już nie oddawać obecnego standardu. Jednocześnie hotele przechodzą remonty. Czasem zmienia się właściciel, co również może podnieść jakość, której nie zobaczymy od razu w opiniach. Swoim zwyczajem przed ostateczną decyzją poza ogólną oceną wczytuję się w kilka najsłabszych i najlepszych ocen. Najcenniejsze są te zawierające merytoryczny opis słabych i mocnych stron hotelu. Coś co dla singla może być powodem doskonałej oceny, dla rodziny z dziećmi może dyskwalifikować dany obiekt. Zaglądam także na amatorskie zdjęcia obiektu umieszczane w Internecie przez gości. Dopiero komplet tych danych daje względny pogląd czego mogę się spodziewać.

W odniesieniu do hoteli, warto wspomnieć o gwiazdkach, jakimi są one oznaczane. System oceny gwiazdkowej nie jest jednolity na całym świecie. Nie możemy dodatkowo utożsamiać ilości gwiazdek z tym, że hotel będzie nowy. Takiego przekonania można łatwo nabrać okazjonalnie sypiając w zlokalizowanych w Polsce cztero- czy pięciogwiazdkowych hotelach. Wynika to z tego, że w Polsce baza noclegowa, w tej kategorii hoteli, budowana była głównie w ostatnich latach. Aby móc pochwalić się konkretną ilością gwiazdek hotel musi spełnić minimalne wymagania na przykład w takich kategoriach jak: posiadanie restauracji, baru, windy czy serwisu pokojowego dostarczającego posiłki do pokoi. Także nierzadko hotel posiadający trzy gwiazdki da Ci wyższy komfort niż czterogwiazdkowy w tej samej okolicy.

Jeśli nie spowoduje to dużego wzrostu kosztów korzystaj z opcji rezerwacji z bezpłatną anulacją. O ile rzadko decyduję się na zmianę hotelu, wszak poświęciłem już trochę czasu na jego wybranie, to rozwiązanie to dało mi kilka razy szansę zmianę rezerwacji na tańszą w tym samym hotelu. Hotelowi także zależy na maksymalnym wykorzystaniu pokoi i chociaż taryfy hotelowe są stabilniejsze niż lotnicze, bywają zmienne. Takie rozwiązanie to także minimalizacja poniesienia kosztów w przypadku kiedy zmuszony zostaniesz do rezygnacji z wyjazdu.Krok 4. Transport na miejscu.

Transport na miejscu to ważna część twojej podróży. Do dyspozycji masz m.in.: kolej, autobusy, wynajmowane busy, taksówki, riksze, tuk-tuki, promy czy samoloty. Część z nich np. samoloty wymaga wcześniejszego zarezerwowania i opłacenia. Planując lokalne przeloty sprawdź najpierw jakie masz możliwości. Czy na trasie operuje jeden czy kilku przewoźników oraz czy tylko tanie czy tradycyjne linie? Wiedząc co masz do dyspozycji postępuj zgodnie ze wskazówkami z poprzedniego artykułu „Dusigrosz w podróży”.

Podróżując w większej grupie warto rozważyć również wcześniejsze wynajęcie transferu w formie „meet&greet”. Na lotnisku lub w hotelu o wyznaczonej porze będzie czekał na Was kierowca, który zawiezie Was do wybranego celu zgodnie z wcześniejszym ustaleniami. Podzielenie kosztów na kilka osób czyni taki transport przyjaznym kosztowo. Podczas mojej przesiadki w Londynie, kiedy musieliśmy przemieścić się z lotniska Heathrow na lotnisko Gatwick, taki transfer okazał się nawet tańszy niż komunikacja publiczna. Jednocześnie jest to bardzo wygodny sposób przemieszczania się. W Internecie wpisując hasło transfer i nazwa lotniska otrzymasz listę wyników firm, które świadczą takie usługi, niektóre działają lokalnie, inne są globalnymi wyszukiwarkami takich transferów. W ostateczności kiedy zarezerwujesz hotel, możesz poprosić mailowo jego pracownika o organizację transferu. Hotele na całym świecie są przygotowane na takie prośby i chętnie pomogą, ponieważ swoje też na tym zarobią. W planie wyjazdu umieść szczegóły odnośnie wszystkich transferów, w tym wskazówki, gdzie znajduje się przystanek, stacja kolejowa lub z którego terminalu lata dana linia lotnicza. Zapisz również potwierdzenia rezerwacji.Krok 5. Lokalne atrakcje.

Podróżowanie to nie tylko odhaczanie kolejnych miast na liście noclegów. Wracamy do listy miejsc, jakie chcesz odwiedzić, którą zbudowałeś na początku. Miejsce po miejscu sprawdź w jaki sposób najlepiej zwiedzać dane miasto lub okolicę. Możliwe jest przemieszczanie się komunikacją publiczną, w tym szczególnie wygodnym metrem, wynajęcie taksówki lub busa, jak również udział w lokalnie zorganizowanej wycieczce. W swojej decyzji kieruj się wskazówkami z blogów. Pamiętaj aby dobrze zważyć stosunek wygody do ceny. Czasem niewielka równica w cenie znacząco podniesie komfort.Krok 6. Dopinanie wyjazdu.

Masz już szczegółowy plan zawierający noclegi, transfery i plan na zwiedzanie lokalnych atrakcji. Teraz możesz zająć się uzupełnianiem szczegółów. Poniżej lista rzeczy jakie warto ustalić lub załatwić przed wyjazdem:

 1. sprawdź obowiązkowe i zalecane szczepienia w kraju docelowym;
 2. zasięgnij konsultacji lekarskiej w zakresie profilaktyki antymalarycznej;
 3. poznaj kurs lokalnej waluty względem złotówki;
 4. naucz się podstawowych zwroty (dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam) w lokalnym języku – naprawdę otwierają niejedne drzwi;
 5. zainstaluj i zasil niewielką kwotą pieniędzy komunikator internetowy, z którego za grosze będziesz mógł zadzwonić do Polski lub na numery lokalne;
 6. wpisz numery telefonu do hoteli/przewoźników do pamięci telefonu;
 7. upewnij się, że masz włączony roaming;
 8. przygotuj mini apteczkę z podstawowymi środkami opatrunkowymi i lekami;
 9. zadbaj o drobne dolary lub lokalną walutę – mogą przydać się na napiwki;
 10. sprawdź czy w kraju do którego jedziesz wymagana jest przejściówka do gniazdek, jeśli tak pomyśl o pożyczeniu lub zakupie jeszcze przed wyjazdem – będziesz mieć spokojną głowę;
 11. pomyśl o zakupie power banku – unikniesz rozładowania się telefonu, który zawsze może się przydać;
 12. upewnij się czy picie wody z kranu jest bezpieczne w miejscu do którego się udajesz.

Chociaż temat wydaje się niewyczerpany, mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem w sprawnym planowaniu Twoich przyszłych wyjazdów. I chociaż lubię mieć zawsze przygotowany w odsieczy „plan B”, to dzięki starannemu przygotowaniu wyjazdu właściwie nie jest on wykorzystywany. Właśnie wróciłem podróży na Dominikanę, z krótkim przystankiem w Barcelonie. Do artykułu dodałem kilka zdjęć aby jeszcze bardziej zachęcić Cię do planowania wyjazdów. Szukających inspiracji lub chcących dołączyć do grypy organizującej wyjazd zapraszam do mojej grupy na Facebook’u: Głodni Świata – gotowi na podróżnicze przygody.

Świat czeka na Ciebie! Wspaniałych podróży!AUTOR – KRZYSZTOF MAKAREWICZ

Menadżer, trener, agent turystyczny, ale w pierwszej linii miłośnik podróżowania. Zafascynowany Światem, kulturami i ludźmi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego przez wiele lat pracujący dla dużych banków, od pewnego czasu realizujący się poza nimi m.in. współpracując z firmą Travelshops. Żyje szybko i wciąż szuka nowych pomysłów na samorealizację. Najlepiej odpoczywa daleko od domu. Kocha samoloty, a na lotnisku czuje się jak u siebie.

Jeśli chcesz skontaktować się z Krzysztofem, wykorzystaj adres e-mail:  krzysztof.makarewicz@travelshops.eu