Ważne pytania. Wyzwania stojące przed HR w 2019 roku.

Wdrożenie zmian kulturowych i technologicznych będzie wymagało połączenia sił liderów i menedżerów przedsiębiorstw, a w tym procesie rola HR-u – jako funkcji dającej impuls do wdrażania nowoczesnych rozwiązań, a nie tylko administratora danych i dostawcy rozwiązań dla zmieniających się przepisów prawnych – powinna być kluczowa.


Anna Flis, Jowita Spychalska – artykuł opublikowany w Personel Plus wyd. Wolters Kluwer Nr 12/2018 (133).

 

Jak przewidywano na koniec 2017 r., rok 2018 to okres pogłębiających się niedoborów kadrowych. Wciąż rosnące zapotrzebowanie na kandydatów, szczególnie w obszarach IT oraz SSC, ale i w innych branżach, było i jest widoczne na rynku. Kandydaci stanowią jedno z wyzwań, ale utrzymanie kadry i ograniczenie rotacji to kolejne, z którym mamy do czynienia od kilku lat. Aby zwiększać swoje możliwości w pozyskaniu nowych kandydatów, firmy często zlecają rekrutacje na zewnątrz.

Największe jednak wyzwanie nadal stanowi utrzymanie kadry oraz talentów w firmie. Wymaga to przede wszystkim strategicznego podejścia oraz spójnej i konsekwentnej polityki HR-owej. Oprócz tzw. kompetencji twardych rotacja wynika z niedopasowania i braku „magnesu, chemii” pomiędzy pracownikiem a firmą. Z drugiej strony na rynku poszukuje się narzędzi oraz rozwiązań, począwszy od nowego miejsca na biuro, a skończywszy na meblach, wyposażeniu, tak aby wzbogacić miejsce pracy w „przyjemności” oraz rozrywkę w przerwach na pracę, by było przyjazne i komfortowe. Możemy w biurach spotkać huśtawki, domki na drzewie, w których można popracować, palmy, a także automaty do lodów. Dodatkowo wdraża się specjalne programy utrzymania talentów oraz monitoring, tzw. early worning sygnals. Jednak wszystko to bez spójnej polityki HR-owej nie przyniesie efektów, bo to działania ad hoc, które działają na krótko lub nie działają wcale. Obszary takie jak wybór i selekcja, rozwój, motywowanie, wynagradzanie składają się na strategiczne podejście do zatrzymania pracowników. Chodzi o to, by u pracownika zrodziło się poczucie związania z firmą, zaangażowania, by czuł się wartościową częścią organizacji. To wyzwanie również na rok 2019.

Ważną i budzącą wiele dyskusji, nie tylko w obszarze HR-u w 2018 r., była i nadal jest regulacja RODO. Widoczne było skupienie uwagi całego biznesu na dostosowanie się do nowych wytycznych. Do dziś obserwujemy wiele dyskusji oraz interpretacji w tym temacie, jeśli chodzi o tematykę HR-ową, i na pewno w 2019 r. będzie to temat ważny, w niektórych przypadkach, takich jak rekrutacja, nałoży wiele ograniczeń w temacie gromadzenia danych o kandydatach zamieszczanych przez nich w mediach społecznościowych.

Jeśli chodzi o wyzwania w obszarze HRM-u, w 2019 r. większego znaczenia nabierze praca kontraktowa i praca na żądanie na zasadzie wykorzystania konkretnych kompetencji do konkretnej pracy tzw. wolnych strzelców. Te modele dopiero się rozpędzają, według nas są bardzo efektywne i zwinne, ponieważ do konkretnego projektu można przystąpić natychmiast, nie tracąc czasu na znalezienie odpowiedniej osoby na etat, potem zbudowania zespołu projektowego. Dla przedsiębiorstw solidny proces na poziomie wykorzystania płynnych zasobów będzie mógł wspierać rozwój oraz elastyczność. Oczywiście oznacza to dostosowanie się systemów kadrowych do tej elastyczności. Podstawowe systemy muszą stać się bardziej dynamiczne.

TRANSFORMACJA HR

Wdrożenie zmian kulturowych i technologicznych będzie wymagało połączenia sił liderów i menedżerów przedsiębiorstw, a w tym procesie rola HR-u – jako funkcji dającej impuls do wdrażania nowoczesnych rozwiązań, a nie tylko administratora danych i dostawcy rozwiązań dla zmieniających się przepisów prawnych – powinna być kluczowa. W naszej ocenie dużym wyzwaniem, które stoi przed HR-em w takiej rzeczywistości gospodarczej, jest znalezienie bądź nauczenie się nowych sposobów na stworzenie bardziej wpływowej funkcji HR-owej, która jest zwinna, cyfrowa, kreatywna i strategiczna. I wykorzystuje te cechy do odpowiednio szybkiej reakcji na zmiany oraz do ich odpowiedniego kreowania. W tym zakresie proponujemy skupić się na kilku obszarach, które mogą być pomocne do tworzenia takiej właśnie roli, czyli budowania strategicznego HR-u w erze cyfryzacji, budowania przywództwa godnego XXI w., employer brandingu i pozyskiwania talentów, tworzenia angażujących miejsc pracy oraz zarządzania różnorodnością w organizacji.

Oczywiście w kilku słowach trudno powiedzieć, jak budować strategiczną rolę i mieć większy wpływ na biznes, ale proponujemy zadać sobie kilka pytań, które mogą stanowić pierwszy krok do budowania takiego kierunku. Po pierwsze, jako szef HR zadaj sobie pytania: Jak jest teraz? Na co mam obecnie wpływ? Jak radzę sobie ze zmiennością sytuacji w biznesie, w jakich sprawach jestem proszony/proszona o pomoc, kiedy wychodzę z inicjatywą, i jakie skuteczne oraz innowacyjne projekty wdrażam? Następnie zastanów się, gdzie chcesz być: Jak duży wpływ chcę mieć w organizacji, aby lepiej radzić sobie z wyzwaniami firmy na rynku? Co chciałbym/chciałabym, aby o mnie mówili inni? Na koniec zaplanuj wszystkie możliwe kroki, które doprowadzą Cię do tego celu. Poszukaj ludzi, którzy mogą Cię w tym wesprzeć i zainspirować, rozejrzyj się, czy na rynku funkcjonują jakieś nowe narzędzia lub rozwiązania, które możesz do tego wykorzystać. Stań się rzeczywistym partnerem biznesu, dopytuj, w czym możesz pomóc, i szukaj nowych pomysłów. Ale przede wszystkim nieustannie zdobywaj nową wiedzę, ucz się i nadążaj za zmiennością technologiczną, która ma teraz ogromny wpływ na rynek pracy. Przygotuj się do bycia mistrzem w organizacji, bowiem jedynie w tej idealnej sytuacji zawsze będziesz mieć wpływ na rzeczywiste budowanie employer brandingu, przyciąganie i utrzymywanie talentów oraz tworzenie angażującego miejsca pracy. Zapowiada się, że to będą główne wyzwania dla HR-u, nie tylko w przyszłym roku.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach budowania przywództwa i HR na miarę XXI wieku i wykorzystania wiedzy międzynarodowych ekspertów – zapraszamy do kontaktu z nami.

Najbliższe spotkanie w programie Transformacja HR w styczniu 2019 r. Więcej informacji TUTAJ.

 

  Wyrażam zgodę


  TRANSFORMACJA HR – po warsztatach Engagement Magnetism z C-J GREEN:

   

  O Transformacji HR:

   

  O budowaniu zaangażowania:

   

  O kobietach w biznesie: